În decembrie s-au pensionat la fel de mulți polițiști precum au plecat în tot anul.

„`html

În data de 17.02.2024 am solicitat fiecărui inspectorat de poliție să ne comunice informații privind situația pensionării și demisiilor polițiștilor în anul 2023, dar și pentru anii 2020, 2021 și 2022

Deși, de principiu, cifrele ar fi trebuit să fie deja gata făcute, mai ales că au trebuit să răspundă și unor solicitări de la structurile centrale (tot la cererile noastre), puține structuri s-au încadrat în termenul legal de 10 zile, altele, au trecut cu brio cele 30 de zile pe care ni le impun nouă, celor desemnați cu soluționarea petițiilor, alte câteva au cerut prelungire…

Desigur, o asemenea situație întârzie în mod corespunzător analizele noastre și capacitatea de a formula un mesaj argumentat în spațiul public, în interesul tuturor. Din analiza datelor comunicate de puțin peste jumătate de unități, se desprinde deja o concluzie importantă, care nu a transpirat în spațiul public și anume faptul că anul 2020 a corespuns unui val masiv de pensionări în Poliția Română, chiar mai mare decât cel din 2023. Spre exemplu, în 2020, IPJ Dolj înregistra 136 de pensionări, 71 în 2021, apoi 72 în 2022, ca în 2023 să atingă 106 de pensionări! Unul dintre motivele ce explică acest exod nu poate fi altul decât măsura idioată a Guvernului condus de Florin Câțu de înghețare a aplicării Legii salarizării pentru bugetarii care nu au atins grila, printre care se numărau polițiștii și militarii. A fost semnalul clar pentru mulți politiști că nu se așteaptă pe viitor nici o majorare și atunci au decis să plece masiv.

O tendință similară, în proporții ceva mai mici decât 2020, probabil și din cauza epuizării în anii anteriori a ”resursei de pensionabili” care au continuat să plece în număr mare, se observă în anul 2023. Cu ieșiri mai puține în primăvara anului 2023 și o creștere semnificativă în ultima lună a anului.

În data de 18.03.2024, la sediul MAI a avut loc o întrunire fulger cu Sindicatele din poliție prin care eram anunțați că Ministerul intenționează să ne pună în temă cu Proiectul de Ordonanță ce a trecut faza de avizare și va fi supusă aprobării joi, 22.03.2024

Deși s-a obiectat că suntem interesați și de actualizarea normei de hrană – promisiune uitată -, astfel încât creșterile să fie resimțite de fiecare polițist, nu am văzut o flexibilitate din partea echipei ministeriale formată din ministrul secretar de stat Simionescu Romeo, subsecretarul de stat Gheorghe Sorescu și directorul DGF, Grecu Răzvan. Aceștia susținând că nu au mandat pentru a negocia alte variante.

Într-un demers comun, toți reprezentanții sindicali au cerut ca Proiectul de Ordonanță să prevadă intrarea în plată începând cu data de 1 martie 2024, astfel încât să o resimțim în buzunare din luna aprilie. De asemenea, s-a insistat ca Ordonanța să fixeze o dată exactă pentru plata normei de hrană actualizată, cel târziu între cele două scrutinuri electorale.

„Pentru că premierul României, Marcel Ciolacu și ministra justiției, Alina Gorghiu, nu s-au ținut de cuvânt, începem protestele in sistemul penitenciar!

Deși legea 153/2017(legea salarizării unitare) trebuia să ni se aplice în totalitate încă de la 1 ianuarie 2022 , acest lucru nu s-a întâmplat. De doi ani credem în promisiunile Guvernului României și de doi ani (și nu numai) suntem mințiți. Între timp medicii, pe lângă legea aplicată încă din 2017, au mai primit două majorări, magistrații nici nu mai știu să numere banii după ce anul trecut au primit bani prin modificarea cu de la ei putere a salariilor, tuturor celorlalți fiindu-le aplicată integral legea salarizării. Numai nouă, NU. Mai mult în luna Ianuarie 2024, Primul-ministru al României ne-a promis, cerându-ne o tăcere conspirativă pe acordarea soldei de grad și a normei de echipare actualizată , imediat după plecarea misiunii Fondului Monetar de la începutul legii salarizării. Am picat în plasa doleanței Guvernului de a păstra confidențialitatea demersului fără să realizăm că solicitările noastre de a ni se aplica legea erau temeinice și nu ni se făcea un favor.

DESTUL!!! DAȚI-NE BANII NOȘTRI!!!! Am acceptat de-a lungul timpului să înțelegem nevoile țării. Dar de fiecare dată v-ați bătut joc de noi. Dacă până în data de 20 martie 2024 nu promovați un act normativ prin care să ne acordați restanțele cu care sunteți datori sistemului de apărare, ordine publică și siguranță națională, din 21 martie 2024 Federația Sindicatelor din Sistemul Penitenciar si Federația Polițiștilor de Penitenciare ieșim din nou în stradă”.

Unul dintre oamenii luați la țintă de gruparea din jurul fostului procuror Portocală a fost Cezar Stoichiciu, fost sef al CSM Ploiesti si sef de achiziții la Poliția Locală

În ultima perioadă de timp s-a constatat o revenire la legalitate a instanțelor din Prahova. De asemenea, dau semne de revenire și parchetele din Prahova. dupa ce instanta a intors dosarul de la Penitenciarul Ploiesti ce fusese clasat de politistii corupti din cadrul IPJ Prahova, fiind un alt semnal de revenire si la legalitate.

Dupa gestul curajos al procurorului de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti care a avut curajul sa instrumenteze dosarul WHITE TOWER , un dosar in care gruparea de criminalitate economico-financiara organizata a fost acoperita si protejata de politisti corupti din cadrul IPJ Prahova, gestul primului procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploieşti este de apreciat.

Sursa: https://www.incisivdeprahova.ro/2024/03/20/ne-poarta-de-grija-o-mama-vitrega-ostila-si-absolut-ignoranta-fata-de-efectele-propriei-sale-nesabuinte-in-decembrie-s-au-pensionat-cam-tot-atatia-politisti-cati-au-plecat-in-cu/

„`