Centrul pentru mari arși din Timișoara va deveni funcțional conform anunțului lui Alexandru Rafila.

Centrul de mari arși din Timișoara, înaintează cu repeziciune

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, susține că lucrările la Centrul de mari arși din Timișoara, finanțat de Ministerul Sănătății prin proiectul Băncii Mondiale, înaintează cu repeziciune. Centrul pentru mari arși de la Spitalul Județean de Urgență Timișoara va fi deveni funcțional până la jumătatea anului viitor, a anunțat vineri ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. „Construcția va fi finalizată până la sfârșitul acestui an, iar centrul va deveni operațional, după dotare și probe tehnologice, până la jumătatea anului viitor,” a transmis Alexandru Rafila pe Facebook.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății din mai 2023, când a fost semnat contractul de construcție, investiția constă în construirea unei clădiri noi, în care să funcționeze integrat Centrul de Arși, compus din 6 paturi pentru mari arși, 6 paturi pentru arși intermediari și post-critici și 5 paturi pentru microchirurgie și chirurgie reconstructivă, secția ATI cu 27 paturi, blocul operator cu 25 de săli de operație, spații conexe și un heliport.

Sursa: Antena 3