Ana Bogdan va primi 10,000 dolari pentru participarea la Miami Open.

Tenismena română Ana Bogdan a fost învinsă în primul tur al masters-ului de la Miami de sportiva cehă Katerina Siniakova, numărul 42 în clasamentul mondial. Clasată momentan pe locul 66, Ana Bogdan a pierdut meciul de marți seara în două seturi. Katerina Siniakova a preluat astfel conducerea în confruntările directe, înainte de acest meci cele două fiind la egalitate, 2-2. Sportiva cehă s-a impus marți după un meci ce a durat o oră și 25 de minute, cu 6-2, 6-4. Bogdan a făcut un prim set modest, în ciuda faptului că a început cu un break. Ea a cedat apoi 4 game-uri la rând și a mai reușit să câștige doar unul singur. În setul secund românca a făcut un joc mai bun și a mers cap la cap cu Siniakova până la 4-4, salvând și două mingi de break. La 4-4, Siniakova a câștigat următoarele două game-uri și și-a asigurat calificarea în turul secund. Pentru prezența în primul tur, Ana Bogdan va primi 23.250 de dolari și 10 puncte WTA, potrivit Mediafax.

Sursa: Antena 3